Filmovanie či fotografovanie s dronom má svoje pravidlá

12.11.2021

Viete, že najmladšia certifikovaná pilotka bezpilotných lietadiel je Karin Burešová. O Karin už písali ako o slovenskej rekordmanke viackrát. Čo sa týka jej lásky k lietadlám a k lietaniu tak prvý zápis Karin získala za licenciu súkromného pilota už v 17. rokoch, druhý zápis v Knihe slovenských rekordov má za to , že sa stala Najmladšia pilotka na lietadle Zlín Z-43. Teraz ako 20-ročná získala preukaz spôsobilosti a stala sa najmladšou certifikovanou pilotkou bezpilotných lietadiel na Slovensku - dronov. Karin si drží stále jedno prvenstvo: za posledné 3 roky lietala s lietadlom Zlín Z-43 ako jediná žena - dievča.

Ako treba postupovať pri vybavovaní formalít ohľadom drona sme sa opýtali jedného z držiteľov oprávnenia na používanie drona Michala Svítka, ktorý je vedúcim fotoredakcie v Tlačovej agentúre SR v Bratislave.  - V skutočnosti sú drony charakterizované ako bezpilotné lietadlá. Vo všetkých prípadoch sa vo vzdušnom priestore Slovenskej republiky uplatňuje povinnosť prevádzkovať lietadlo v súlade s podmienkami a požiadavkami platnými pre využívanie vzdušného priestoru. Let bezpilotným lietadlom možno vykonať tak, aby nebola ohrozená bezpečnosť iných lietadiel, osôb a majetku na zemi a aby sa zabezpečila ochrana životného prostredia pred hlukom a emisiami zo znečisťujúcich látok z bezpilotného lietadla. Drony a ich piloti sa zatiaľ riadia rozhodnutím Dopravného úradu SR 2/2019. Ak sa chce záujemca venovať prevádzkovaniu dronu komerčne, musí si urobiť teoretické a praktické skúšky, mať dron zaregistrovaný a poistený. Súčasťou je aj povolenie na letecké práce-uvádza na záver Michal Svítok.

Ide o poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou lietadla voči tretím osobám. V žiadnom prípade nepodceňujte toto riziko.

Ak máte záujem o informácie napíšte nám cez formulár svoje požiadavky a vypracujeme Vám návrh na poistenie. 

Malá čerešnička na záver: Viete, že niektorí výrobcovia dronov poskytujú špeciálne poistenie. V prípade zničenia dronu pri lietaní, trosky pozbierate zabalíte a pošlete výrobcovi a ten Vám pošle nový dron. Poistná doba na túto službu je jeden rok.

Igor Svítok-DATAPRESSCOMP, Šútovce 141, 972 01 Bojnice
ALLRISK Slovakia,  kancelária Prievidza 
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!